11 Şubat 2019 Pazartesi

MEYDAN OKUMA 11

11. Son zamanlarda okuyup bitirdiğin kitabın yorumunu yazabilir misin?

Yolun Sonundaki Ev-Oya Baydar

Oya Baydar'ın bendeki karşılığı "Hüzün"
Sıcak Külleri kaldı ile başladım Oya Baydar okumaya, ardından Erguvan Kapısı ve sonra başka kitapları..
Çok seviyorum kalemini. 
Dün biraz şaştı meydan okuma, bugüne kaldı ama epey de oldu bu kitabı okuyalı. O yüzden ben konuyu toparlayıp anlatana kadar, Kitapyurdu anlatsın :)
Morsalkım bütün cepheyi sarmış, üç katı aşıp çatıya kadar tırmanmış, salkım salkım çiçekli dallar damdan aşağı sarkıyor. Ardındaki boydan boya balkonları, o balkonlara açılan geniş pencereleri düşünüyor. Kimler var içerde? Gidenler, kalanlar… Çocuklar büyümüştür, gençler çoluk çocuğa karışmıştır, kim bilir nerelerdeler. Umut? Hatırlanması yasak bölge. Her hatırladığında yasak bölgenin dikenli tellerinin içini kanattığı, acıyı bastırabilmek için hemen uzaklaştığı suç ve günah coğrafyası.”
Bir ülke, bir şehir, bir semt ve bir ev: Yolun sonundaki mor salkımlı ev. Ülkenin yüz yıllık tarihinin kader zincirini kırmak mümkün mü? Yıllarca tüm sakinlerinin birer birer deneyip de başaramadığını uzaklardan gelen çocuk başarabilecek mi? Yoksa bu aile apartmanından çıkan diğer tüm kurbanlar gibi o da zincire eklenecek bir halka mı olacak?
Oya Baydar, 1913’te bir suikastla başlayıp 1960’lı yıllarda aynı apartmanda kesişen çizgilerle ülkenin son yüz yılının haritasını çiziyor. Yolun Sonundaki Ev, okuyan herkesin kendinden bir şeyler bulacağı bir Türkiye panoraması.3 yorum:

  1. Bilgi sahibi oldum.Teşekkür ederim.

    YanıtlaSil
  2. Not edildi, teşekkür ederim :)

    YanıtlaSil
  3. Hiç Oya Baydar kitabı okumadım ben Esen. O muhteşem hayatınız diye bir kitabını aldım geçenlerde, bakalım en kısa zamanda okuyacağım ♥

    YanıtlaSil

Yazın bi, lütfen yazın yaaa, merak ediyorum ne düşünüyosunuz ;)
Yorumunuz çıksın istiyorsanız eğer:
Blog sahibi değilseniz adı/url seçeneğini seçip ad kısmına adınızı yazın url kısmını boş bırakın, yorumunuzu postalayın, aksi takdirde, çok istememe rağmen gelemiyor yorumlarınız :)

Bunlar da var...

İlginizi çekebilecek bağlantılar.