5 Mayıs 2022 Perşembe

HOŞGEL HIDRELLEZ

Bayramda zeytinyağlı sarma, lokum (cevizli ekmek) karalahana, baklava ve dahi ne gelirse sofraya yedim. Misler gibi yedim, afiyetle, zerre sakınmadan, güzelce, şifa olsun diye diye. Döndüm geldim, tartıya çıkarken dedim kesin 2 kilo cepte! Yanıldım zira bir mucize olmuş ve ben gittiğim kiloyla dönmüşüm ;) Yoga var çarşambaları. Kaçırmamaya çalışıyorum. Dün akşam da gittim. Toplamda yarım saat kadar sürüyor, ilk 20 dakikası hareketler, denge vs. Son 10 dakikası da nefes egzersizi, uzanarak, usul usul, nefese odaklanarak geçen bir zaman dilimi. Hoca nefesinize odaklanın, başka şey düşünmeyin dedikçe, baharlık montu kuru temizlemeye vermek en iyisi, yoksa kaz tüyü caanım yeleği olduğu gibi bunu da mahvedeceksin makinada yıkayarak.. Ali Deniz bu akşam yıkanacak, illa yıkanacak, unutmayayım, gider gitmez, 50 kez tekrar sürecini başlatayım, çatlasam da 23.30 civarı girmiş olacak nasılsa banyoya. Yol da iyiydi bak, Pendik'ten eve sahilden sahilden, sonra Bağdat caddesinden ne de güzel geldim arabayla. Zor değilmiş yahu, şehir içindeki yaya ve araç trafiğine nazaran kolay bile denebilir. Hep o güzergahı kullanayım. Köfteleri İzmir köfte yapacaktım ama dur yaa, kızartma olarak yesinler bugün, yanına da pilav var nasılsa boşver şimdi uğraşma bu saatten sonra sulu yemek yapmaya. Vesaire mevzular hocam. Hı-hı, evet evet, çok akıştayım, nefesime odaklandım, zinhar başka mevzu yok kafamda.. Bitti mi, ne çabuk? Tam da çamaşırları yıkasak yağmur yine yağar mı acaba, yoksa yarına mı kalsa kısmındaydım :)) Hıdrellez geldi çok şükür. Gelirken sıcak havaları da getirseydi iyiydi. Günlerdir kapalı ve yağmurlu hava. Gerçi şikayet etmemem lazım, yaz sıcaklarını sevmiyorum hiç. Hıdrellez bolluk ve bereket getirsin inşallah yuvalarımıza. Şifa dileyene şifa getirsin, dertlere derman olsun inşallah.. 10 yıldır her Hıdrellez yaptığım gibi 40 ayrı karınca yuvasından toprak alıp, küçük paketler halinde hazırlayıp dağıtayım yine. Bir sonraki hıdrelleze kadar saklayalım cüzdanlarımızda, bereketlendirsin kesemizi yine inşallah.. Hıdrellez geleneklerinden bağımsız, inandığım şeyler fayda sağlıyor bana. Zoraki yaptığım, başkasının tavsiyesiyle yaptığım, hadi bunu da bir deneyeyim dediğim ama çok da aklıma yatmadan tereddütle yaptıklarımdan fayda görmedim bugüne dek... Karınca toprağına gelecek olursak, çok inanıyorum tabii bu Hıdrellez ritüeline. Bir de geceden mutfak dolaplarını, çekmecelerini açık bırakıyorum.. Sen her neye iknaysan, her ne ise aklına yatan onu yap tabii, hadi inşallah kabul olsun tüm dilekler..
Evime, mutfağıma, gelirime İlyas peygamberin duası, tıkanmış, yavaşlamış, durmuş işlerime Hızır'ın eli değsin. Bedenime, sağlığıma buluşmalarının gücü aksın Hayatıma neşe, keyif, huzur ve bereketin hayırlısı gelsin.

1 yorum:

Yazın bi, lütfen yazın yaaa, merak ediyorum ne düşünüyosunuz ;)
Yorumunuz çıksın istiyorsanız eğer:
Blog sahibi değilseniz adı/url seçeneğini seçip ad kısmına adınızı yazın url kısmını boş bırakın, yorumunuzu postalayın, aksi takdirde, çok istememe rağmen gelemiyor yorumlarınız :)

Bunlar da var...

İlginizi çekebilecek bağlantılar.