31 Ekim 2022 Pazartesi

YÜREĞE BATAN DİKENLER

Avşa Yiğitler Köyü, sene muhtemel ‘95 falan. Yaz tatili, yıllık izindeyiz. Yıllarca gittik o köye, kuzenlerimle, arkadaşlarımla, düşünün o dönemin görece az maaşları nelere kadirdi  Ne maceralar yaşadık o şahane tatillerde bize kalsın onlar ama canım koyları, mis gibi denizi olan köyün bi kötü yanı deniz kestanesi bolluğuydu. Battı mı hiç ayağınıza bilmem. Benim battı, kaplayıverdi ayağımın altını dikenleri. Nasıl çıkacak? Tek tek değil, cımbızla değil. Tek çaresi var, o da zeytinyağı. Sürüyorsun, tek tek kendini dışarı atıyor dikenler. Böyle de kolay işte, bir anda geçiyor ızdırabın. Geçen aklıma geldi. Keşke dedim yüreğe batan dikenleri de böyle hızlıca, kolayca çıkarmaya yarayacak bi şey olsa. Sürsen hepsi tek tek çıksa kalbinden. Sen tek tek ayıklamaya, çıkarmaya uğraşırken büyüklü küçüklü dikenleri, yenileri ekleniyor çok zaman, bazıları da iyice derine işliyor. “Sabırla koruk helva olur.” derler, bazen olur, bazen olmaz, tartışmalı ama diyelim yapamadın, başedemedin dikenlerinle, o zaman da bi destek, bi yardım istemeli, ister profesyonellerden, ister yanımızdaki yöremizdekilerden. “El ver birlikte çıkaralım şunları yüreğimden” demeli. Nesimi gibi ya da “Şifa istemem balından, yeter dikenin batmasın” demeli. Bilemedim ama bu hayat bize paket olarak sunuluyor. İçinde neşe, keder, hüzün, sevinç, gözyaşı, heyecan, hayal kırıklığı, mutluluk hep bir arada. Ben çıkardım dikenlerimi tek tek. Başardığımı da strese bağlı hastalıkların seyrinden anlıyorum. Misal migren ataklarım çok azaldı, alerjik rinit nöbetleri iyice seyreldi ve kaşıntılı cilt alerjim neredeyse tamamen geçti. Huzur gerek bünyeye bunu anladım, tecrübe ettim. Size de yazayım istedim bunları. Ve biliyorum ki benden nazarlık bekleyenleriniz pek çok. Hafta sonu yapayım Yalova’da inşallah ama vallahi yazmak da beni en az nazarlık yapmak kadar heyecanlandırıyor, kalbimi çarptırıyor. Dilerim size de geçiyordur heyecanım. Not: Biliyorsunuz di mi kara dut lekesini sadece kendi yaprağı çıkarır. Doğaya mı daha çok bakmalı ilham için.. Dipnot: Sonbahar temalı annemle bir örnek eteklerimizi görmek için bakınız bayramda çekilmiş son kare. Dipnotun dibi: Ve tabii bir de fiziksel acılar var. Bir akşam rendelersin parmağını, başka bir akşam konserve kutusunda cırt diye kesiverirsin bir diğer parmağını. Kan revan içinde kalır ortalık ama ne gam, diğer acılara göre çabuk geçer, çabuk kapanır kesiklerin..

instagram adresim: @_esenaktas 

4 yorum:

 1. Hayatın bir paket olduğu görüşünüz çok doğru. Biz hayatta hep mutluluğu arıyoruz sanki başka bir şey olmayacakmış gibi davranıyoruz. Dolayısıyla dikenlerle karşılaşınca onları çıkarmak için önce onları kabullenmemiz gerekiyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet evet, kabullenmeli ki kolay baş edebilmeli. "Geçecek" düşüncesi beni en çok rahatlatan. "Evet, şimdi dardayım, sıkıntıdayım ama bu da geçecek, biliyorum" demek.. Geleni olgunlukla karşılamak her zaman zor olsa da, "Bu da geçer Yahu" diyebilmek iyi bir bakış açısı sanki..

   Sil
 2. Ne güzel anlatmışsınız şu ara o kadar karamsar bir haldeyim ki bilmiyorum nasıl çıkıcam içinden. Eşimin sağlık sorunları aile sorunları öyle batıyor ki anlatacak konuşacak insan yok çevremde destek almak gerek haklısın. Sağlık huzur diliyorum. Hülya

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim. Tez vakitte feraha çıkın inşallah.. Destek alma kısmı mühim ve hatta sizi hiç tanımayan biriyle sıkıntılarınızı paylaşmak daha da faydalı olacaktır. Nasıl ki fiziksel rahatsızlıklarımızı çözmek için doktora gidiyorsak, ruhsal sıkıntılarda da destek almaktan çekinmemeli. Umarım buna fırsatınız olur ve umarım kolaylıkla çözülür tüm sorunlarınız.. Sevgiler

   Sil

Yazın bi, lütfen yazın yaaa, merak ediyorum ne düşünüyosunuz ;)
Yorumunuz çıksın istiyorsanız eğer:
Blog sahibi değilseniz adı/url seçeneğini seçip ad kısmına adınızı yazın url kısmını boş bırakın, yorumunuzu postalayın, aksi takdirde, çok istememe rağmen gelemiyor yorumlarınız :)

Bunlar da var...

İlginizi çekebilecek bağlantılar.